Bez Bariér – seminář Feldenkreis und Stimme, Berlín 2015

Projekt Bez Bariér podporovaný programem Erasmus + výzva KA1, umožnil další vzdělávání lektorů Bezmezí,o.s. V termínu od 23.-29. dubna 2015 se lektorka Martina Bártová zúčastnila semináře Feldenkreis und Stimme (metoda Feldenkreis a hlas), který probíhal v německém Berlíně.

Cílem výjezdu bylo prozkoumat cvičení pomocí Feldenkres metody a díky tomu najít místo našeho hlasu v těle. Zabývali jsme se velmi jemnými cvičeními, která nám pomohla uvolnit a objevit nové prostory v našem těle a tím dát volnost přirozenému hlasu. 

Seminář mi přinesl velmi cenné poznatky o tom, jak dokáže jemná práce s tělem uvolnit hlas. Měla jsem možnost prozkoumat stereotypy mého těla a najít nové cesty, jak s ním mohu zacházet, jak ho mohu uvolnit. Zároveň jsem procítila hlubokou spojitost mezi hlasem a tělem. Jakékoliv napětí, nesoulad v našem těle se velmi silně otiskuje do našeho hlasu. Zakusila jsem, jakým způsobem mohu pracovat v rámci zpěvu se svým tělem, které je mým pomocníkem a spojencem při hlasovém vyjádření. 

Vedle velkých objevů propojení těla a hlasu jsem měla možnost navštívit pár berlínských pamětihodností a shlédnout pár ojedinělých výstav. 

Nově nasbírané zkušenosti byly velmi cenné pro můj další lektorský rozvoj. Již teď se těším, až budu moci předávat zkušenosti dál v rámci nových seminářů Bezmezí,o.s.

Martina Bártová