Zamysleli jste se někdy nad tím, že by vás mohl sledovat váš vlastní mobilní telefon? Je to tak. Po sérii pokusů jsme s pár přáteli došli k šokujícímu zjištění – naše mobilní telefony nás poslouchají, mají nastražené uši, i když dělají, že spí. Čekají na vhodnou chvíli nás nenápadně ulovit do svých sítí, a to všechno nedělají jen tak z vlastní vůle – dělají to pro někoho. Kdo je tím tajemným iniciátorem zla? Kdo je tím špionem, tím špiclem a šmírákem? To prozatím nevíme.

kočičí oči

Jisté je však jedno – pokud budete dlouho mluvit o nějaké věci (dejme tomu například o sekačce na trávu) a váš mobilní mazlíček je někde nablízku, spolehněte se, že až se budete chtít podívat, co je nového na internetu, uvidíte nějakou sekačku. Zkrátka a dobře, funguje to asi tak: přijdete domů, z kapsy vytáhnete telefon a položíte jej na stůl. Sednete si na židli, poobědváte s manželkou a během oběda budete rozebírat, co nového se stalo. Pokud některé ze slov použijete mnohokrát, pokud budete ve svém rozhovoru používat nějaké slovo nadhodnoceně a ke všemu k němu vždy přidáte nějaké hodnocení (dobrý, lepší, špatný a podobně), tak si toho váš mobil, který nikdy nespí, dozajista všimne. Váš rozhovor vyhodnotí jakožto obchodně zajímavý, určí ono dané slovo, a to je tím klíčovým elementem při vyhledávání pro vás vhodných reklam.

Snad si řeknete, že je to neškodné, vždyť dostáváte jen reklamy, vždyť to zažíváte na internetu denně. Přece stačí napsat do vyhledávače „přezouvání pneumatik“ a hned vám vyjíždí reklamy na nejlevnější pneumatiky, pneuservisy, nářadí, techniky a vůbec na všechno, kde se nějaké takové slovo objevuje. Ano, na to už jsme si zvykli. I když i to je trochu podivné – je snad v pořádku, aby někdo vyhodnocoval, co my sami sháníme a hned nám cpal pod nos své nabídky, protože zrovna on takovéto šmírácké reklamní společnosti zrovna dobře zaplatil? Já tvrdím, že to v pořádku není, ale na to můžeme mít každý jiný názor. Teď jde o věc mnohem závažnější. Náš telefon nás poslouchá, sleduje, nahrává, náš vlastní telefon o nás poskytuje informace cizím lidem, dokonce celým společnostem, aby na nás zacílili svou reklamu. A to je jen zlomek toho, co víme. Nepochybně toto pochybné umění slouží i k lecjakým nekalým úmyslům. Může následovat sledování nepohodlných lidí, lidí i zcela obyčejných, všech lidí, kteří se vyjadřují v přítomnosti mobilních telefonů. Je zde teď možnost, že nás někdo neustále poslouchá, nahrává a zaznamenává každé naše slovo. To je trochu zvrácené, nezdá se vám? Trochu nelidské. Nezavání to diktaturou? Snad se pomalu stáváme obětí svých telefonů nejen psychicky, ale fyzicky. Anebo za tím vším stojí někdo velký, někdo příliš velký, než abychom mu vůbec dosáhli na paty? Je to dílo někoho, kdo by si rád hrál na boha?
mobilní telefon

Bůh ví. Jen vás žádám o jednu věc: Vyzkoušejte to. Posaďte se vedle svého nového cool smartphonu a něco pěkného mu povězte. Opakujte často ve svém klidně nesmyslném povídání třeba slovo matrace. A nezůstávejte jen u toho – říkejte měkká matrace, pohodlná matrace, skvělá matrace, hnusná matrace, velká matrace, nejlepší matrace a tak dále. A pak zapněte vyhledávač a podívejte se na reklamy na bočních lištách. Nenápadně a zcela neotřele se zde objeví virtuální plakáty pojednávající o matracích a skvělém, ničím nerušeném, spánku.