Případy o zneužití osobních dat jsou bohužel stále častější. Také téměř každý den slýcháme o lidech, které prostřednictvím internetu někdo napálil, a oni tak v dobré víře poslali statisíce korun na cizí účty za účelem pomoci. Jenže ty pak shrábne vychytralý podvodník. Stejně tak nejsou výjimečné situace, kdy vir z obyčejného e-mailu napadne náš počítač velmi nepříjemným způsobem. Jak se dá těmto situacím bránit? Jedinou možností je být ve světě internetu obezřetný a nanejvýš opatrný.
Display telefonu
Pozor na e-maily
Situací, s níž se majitelé e-mailových schránek setkávají denně, jsou nevyžádané e-maily, kterým se říká spamy. Ty většinou pocházejí z neznámých adres, často jsou v cizím jazyce. Pokud nám daná adresa nic neříká a už podle názvu působí podezřele, je nejlepší variantou e-mail vůbec neotvírat a ihned jej přesunout do koše. Pokud jej, třeba omylem, otevřete, určitě na žádný z odkazů neklikejte a smažte jej.
Dojemné příběhy
Vy či vaši známí už se jistě setkali s e-maily či příspěvky na sociálních sítích žádajících o pomoc. I v tomto případě buďte opatrní. Pomáhat si je sice lidské a velmi ušlechtilé, ale i takto vypadají fígle podvodníků. Poznávacím znakem je často velmi špatná gramatika a stylistika těchto proseb, neboť bývají často přeložené pomocí Google překladače. Může se jednat o prosby na léčebné výdaje ale i třeba letenky s příslibem vysoké odměny.
Žena píšící na počítači
Nic není zadarmo
Druhou častou fintou podvodníků jsou příběhy, kdy smyšlení lidé vyhrají velké množství peněz, a pokud jim sdělíte číslo účtu, nemalou sumu vám pošlou. I to je pochopitelně léčka. Opět na tyto výzvy nereagujte a raději si vidinu snadného zbohatnutí vyžeňte z hlavy.
Abyste ve světě internetu nikomu nesedli na lep, je nejlepší variantou nakupovat jen u důvěryhodných internetových prodejců, používání důmyslných hesel a ignorování už od pohledu pochybných výzev a nabídek.