Zkoušíte si to představit? Nastává doba, kdy si večer, než půjdete spát, „hodíte“ na nabíječku nejen svůj mobil, ale i své auto.
 
Významní výrobci automobilů (např. Volkswagen, BMW, Nissan, Toyota, Renault, KIA, Ford) zařazují do svých plánů v hojnějším počtu i elektromobily. Myšlenka pohánět vozidla jinými než spalovacími motory není nová. Již koncem 19. století byla zkonstruována první elektrická auta, u kterých se ale nedařilo zcela vyřešit dostatečnou kapacitu a hmotnost baterií. Ostatně, tento problém trápí konstruktéry i dnes. K myšlence elektromobilů se výrobci nyní vracejí hlavně proto, že se stále zvyšuje cena ropy a také chtějí omezit množství škodlivých zplodin, které se dostávají do ovzduší z výfukových plynů spalovacích motorů.
 dobíjení elektromobilu
Elektromotory mají oproti spalovacím motorům zejména tyto výhody:
•        jsou tiché
•        neznečišťují vzduch, protože netvoří výfukové plyny
•        jejich provoz je levnější
•        nepotřebují převodovku
•        jsou konstrukčně jednodušší, ale mají vyšší účinnost a dlouhou životnost
 
Při nahlédnutí do statistiky prodejů elektroaut v Evropě zjistíme, že v roce 2018 si vedl nejlépe Nissan Leaf, na druhém místě byl Renault Zoe, na třetím Volkswagen e-Golf. Ačkoli se počty prodaných vozů s elektrickým pohonem rok od roku zvyšují, pořád ještě tvoří jen malou část celkového trhu. Výrobci se stále snaží zdokonalovat baterie, aby se co nejvíce prodloužila dojezdová vzdálenost. Také musejí vybudovat dostatečně hustou síť nabíjecích stanic.
 nabíjecí stanice
A jaké elektromobily si můžete koupit v Česku? Tuzemské zákazníky zajímají především vozy evropských výrobců (např. BMW, Volkswagen), ale velkou pozornost budí i americké modely značky Tesla. Není divu. Jsou to zatím nejvýkonnější elektroauta. Automobilka Tesla Motors vlastně trh elektromobilů rozhýbala a neúnavně pracuje na zdokonalování svých výrobků. Jejím cílem je být trvale nejlepší na světě. Za kvalitu si však zákazníci musejí připlatit.
 
I když ještě chvíli potrvá, než výrobci vyladí kvalitu elektromobilů natolik, aby zcela ovládly automobilový trh, je třeba je už teď vzít na vědomí.