Jak všichni dobře víme, je na našem trhu nepřeberné množství různých výrobků, které si můžeme prakticky kdykoliv pořídit. Kupujeme si někdy to a někdy ono, prostě to, co zrovna potřebujeme nebo chceme mít, a pokud na to máme dostatek peněz, nijak zvlášť nad podobnými nákupy neuvažujeme. Proč bychom nad nimi také měli nějak mimořádně uvažovat, že? Výrobky se nabízejí a my si je pořizujeme.

Ovšem odkud se ty výrobky berou? Možná si někdy na obalu přečteme zemi původu nebo název firmy, možná nás zajímá, z čeho to je vyrobené, abychom odhadli, nakolik to asi bude funkční nebo naopak poruchové, ale tím náš zájem o původ toho nakupovaného končí. Nijak nás nezajímá, jak vypadal výrobní proces, na jehož konci byl právě pořízený tovar.

část tiskárny

A tak leckdo z nás nemá třeba ani tušení, že existuje i 3D tisk na zakázku Az3d. Poměrně nový způsob, jímž se dají podle modelu vyrábět trojrozměrné předměty, a to jak prototypy předcházející sériové výrobě, tak třeba i finální výrobky, propagační předměty, náhradní díly, jež už jsou dnes nesehnatelné, a podobně.

Při 3D tisku jde vlastně o to, že se tu nataví specifická struna termoplastu a tento materiál se následně vytlačuje tryskou a po vrstvách ukládá na sebe, až nakonec vznikne to, co vzniknout má. A to nejenom ve vysoké kvalitě, ale i s naprosto minimálním množstvím odpadu.

foto tiskárny

Jakkoliv tato výroba doposud vypadá trochu jako z říše fantazie, můžeme ji už dnes využívat. I my si můžeme nechat tímto způsobem zhotovit přesně to, co potřebujeme. A to za docela příznivé ceny, u nichž vše závisí na délce prováděné práce, využití služeb konstruktéra, použitém materiálu a následném dalším opracování.

Můžeme tak mít kromě výrobků zhotovovaných na strojích v továrnách či dílnách i jejich vytištěné alternativy. A není vyloučeno, že něco takového už i vlastníme a jenom nevíme, že to vzniklo právě takto. Protože se o původ toho, co si pořizujeme, zase až tak moc nezajímáme, a stačí nám, že je to dokonalé. Což to vytištěné je.