Betonové ploty rostou velmi rychle, dlouho vydrží (až desítky let) a zajistí na vaší zahradě dokonalé soukromí.

Mají betonové ploty také nějaké nevýhody?

Jak je to s jejich vzhledem – největším předmětem kritiky je jejich vzhled, je údajně příliš studený, neosobní, strohý, zkrátka připomínající vojenské stavby z první poloviny dvacátého století. Tehdy se betonové bunkry stavěly skutečně z hladkého železobetonu, aby odolal nepřátelskému střelivu, jenže technologie stavebních materiálů pokročila a již dávno neplatí, že zdivo musí být šedé a hladké.

růže u plotu

Desky se odlévají do tvarových forem, mají velmi různorodé povrchy, které připomínají lámaný kámen, cihly, dřevo, různé ornamenty atp. Zajímavě vypadá i střídání desek s ornamentem a hladkým povrchem, stejně tak i šachovnicové prostřídávání desek ve dvou barevných kontrastujících odstínech. Barev betonu existuje v základní řadě několik, velmi oblíbené jsou krémově bílá, světle šedá, světle hnědá, červenohnědá nebo tmavě hnědá.

květina u zdi

Dnes se velmi často staví ploty betonové doplněné dřevem, beton vytvoří pouze základový sokl a do drážek ve sloupcích se následně vsunou dřevěné latě. Jste-li stále na pochybách, jak by beton a dřevo spolu ladilo, pak se porozhlédněte po Internetu, kde je zdokumentována celá řada takových řešení.

Hmotnost desek – budete-li stavět zeď z tvárnic nebo z cihel, zvládnete to i sami jen s obyčejným zednickým nářadím. Pokud jste šikovní a manuálně zruční, výsledek může konkurovat i profesionálům v oboru. Každá z cihel nebo tvárnic váží jen pár kilogramů a není problém je klást až do výšky dvou metrů. S betonovými panely to ale tak snadné není, každý z nich váží přes 70 kilo, a když je budete zdvihat do výšky, bude vhodná nějaká mechanizace. Vyplácí se proto zvážit montáž na klíč, kdy máte na provedenou práci záruku, a firma je pojištěná pro případ poškození vašeho či cizího majetku v okolí stavby.