Někteří lidé toho o dětech vědí víc než o sobě samých dřív, než se jim to první narodí. Jiní jsou pak mnohdy překvapení tím, co všechno se kolem novorozence děje, a jak ten malý uzlíček dovede převrátit život vzhůru nohama. 

Spánek

Každé dítě je jiné, spí jinak dlouhou dobu, a v jiných intervalech. Možná jste očekávali, že váš Pepíček bude spát hezky celou noc, jako kamarádčina Anička, ale to dítě je vzhůru co tři hodiny, a dožaduje se krmení. Co s tím? Nic. Stejně jako by vás neměl děsit opak, kdy dítě spí opravdu celou noc, a většinu dne. Zpočátku jej totiž bude často kontrolovat pediatr, a ten vám řekne, zda dítě prospívá, jak má. 

miminko v náruči

Pláč

Stejně je to i s pláčem. Některé děti jsou zkrátka křiklouni, zatímco jiné působí neuvěřitelně mírumilovně. Je nutné si však uvědomit, že vaše dítě nepláče proto, aby vás rozzlobilo, a dokonce jej ani nemusí nic bolet. Je to jeho způsob komunikace, protože mluvit neumí, a pláč je jediný způsob, jak vám říct, že něco potřebuje. Nakrmit, přebalit, někdy touží po fyzickém kontaktu, nebo může mít zaražené prdíky, což je vskutku nepříjemné. A jak máte poznat, který pláč co znamená? Musíte na to zkrátka přijít. Nikdo učený z nebe nespadl, a na instinkt rovněž nelze vždy spoléhat.

veselé miminko

Opruzeniny

Ačkoliv jej vzorně přebalujete, najednou se na té malé prdelce objeví červen flíčky, až rozedřená kůže. To jsou opruzeniny. Některé miminka jsou k nim zkrátka náchylnější, a neznamená to, že jsou zanedbané. Řešit to však musíte. Důvodů může být mnoho. Nesedí mu vámi zvolená značka plenek, a je potřeba vyzkoušet jiné. Dráždí jej vlhčené ubrousky, obsahující chemické látky – v tom případě mu zadeček umývejte mokrým hadříkem. Zkuste jej také pravidelně větrat, tedy ponechávat bez plenky, a mažte jej správným krémem proti opruzeninám. Pokud ani tak nezmizí, poraďte se s pediatrem.