Vychovat z dítěte šťastného, sebevědomého, ale i ohleduplného člena společnosti, se někdy může zdát jako oříšek. Zatímco v dobách krátké mateřské tuto funkci plnily především různé instituce, počínaje jeslemi, školkou, a pak školou, dnes má většina matek dostatek času, a tak mnohdy přemýšlí o výchově až tak usilovně, že to někdy přeženou. Ačkoliv to ony matky jistě myslí dobře, ve výsledku vychovávají děti, které společnost odmítá, a vrstevníkům jsou jen pro smích. Kdy to nepřehánět, a co si při výchově uvědomit?

chlapec v trávě

Zdravá strava

Nacpávat děti sladkosti a fastfoody jistě není dobrý nápad, na tom se asi shodneme všichni. Zdravá, vyvážená strava, v kombinaci s dostatkem pohybu jsou důležité pro blaho dítěte více než kdy jindy. Nic se ale nesmí přehánět. Pokud totiž matka příliš dítě očkuje informacemi o závadnosti sladkostí, a nezdravých jídel, dochází k tomu, že dítě její chování napodobuje. Když pak od spolužáka dostane bonbon, nebo paní učitelka na výletě koupí dětem hranolky, dítě dá jasně najevo, že takové věci jíst nebude, protože nejsou zdravé. Zatímco si pak ostatní spolužáci budou pochutnávat na něčem nezdravém, ale chutném, ono dítě zůstane bokem, a může být považováno za divné. 

Zákaz elektroniky

Nechat dítě celý den koukat na televizi, nebo hrát videohry, je jistě velmi nezodpovědné. Když mu to však zcela zakážeme, může dojít k efektu, kdy si se spolužáky, kteří nemluví o ničem jiném než o nové hře, či seriálu, nebude mít co říct. Korunku tomu pak nasadí ve chvíli, kdy jim oznámí, že si hraním videoher škodí. 

šikanované dítě

Šetrnost

Obzvlášť v této době je rozumné vychovávat dítě k šetrnosti. Vysvětlit mu, že každá věc má svoji cenu, a doopravdy nepotřebuje vše, co vidí v reklamách, či zná od kamarádů. I zde je ovšem nutno jednat s mírou, a uvědomit si, kdy šetrnost dítěti prospívá, a kdy naopak škodí. Pokud totiž všichni jeho vrstevníci sbírají nějaké hračky, a ono ne, přichází tak o část diskuze. Rovněž může být jinak vnímáno, když je veškeré jeho oblečení z druhé ruky, zastaralé, a nemoderní. Dnešní děti totiž dospívají rychleji, a nutnost sledovat trendy se u nich projevuje už od ranného dětství, tedy v mateřské škole. 

Pokud se vám dítě svěří, že se mu ostatní smějí kvůli jeho odlišnosti, věty typu: „Kašli na ně, jsou hloupí,“ nemají kýžený účinek. Ono totiž dítě potřebuje pro svůj zdravý rozvoj sounáležitost, a vrstevníky. A to někdy stojí i za tu cenu, že mu povolíme videohru, necháme jej sníst hamburger, či mu pořídíme zbytečnou značkovou hračku, nebo moderní oblečení.