Pořídit dětem domácího mazlíčka, to je většinou závazek, který brzy zůstane na starosti vám.

Každé dítě někdy přijde s prosbou, že by chtělo domácí zvířátko. Asi neuspějete, když mu navrhnete, že koupíte rybičky, se kterými je teoreticky nejmíň práce, i když akvarista by s tímto tvrzením nesouhlasil, ale necháte se umluvit a koupíte nejmíň křečka nebo morče. Starat se o tyto zvířátka není moc náročné, ale i tak potřebuje křeček i morče pravidelnou denní péči. Často ale děti tyto zvířátka přestanou časem bavit, protože jsou to převážně noční zvířata a přijdou s prosbou o pejska.

štěně

Začnete-li uvažovat o koupi psa, měli byste hned od začátku počítat s tím, že se o pejska budete starat převážně vy, rodiče. Pořídit si pejska, to není jen zajistit mu krmení, pelech a pravidelně jej venčit, ale je třeba také zvážit, že pes s vámi nepoletí na dovolenou a budete muset řešit, kam jej dáte na hlídání. Ne že by nebyly psí školy a psí hotely, ale musíte je přičíst k ceně dovolené.

tlapky

Pořídíte-li si štěňátko, napři. akita inu štěně Kenichiai, pořizujete si nového člena domácnosti. Je to jako s miminkem, zpočátku budete muset vše podřídit jemu. Bude trvat, než se naučí, že doma se nečůrá a bude umět počkat, až ho vezmete na vyvenčení. Také musíte počítat s několik páry rozkousaných bot.

Pořídíte-li si pejska do bytu v paneláku, měli byste si hodně předem zjistit, jak která rasa psa snáší zavření v bytě, zvlášť, když velkou část dne bude v bytě sám. Není nic horšího, než kdy přijdete z práce po noční, potřebujete se vyspat a sousedovic osamělý pes bude celé dopoledne výt a štěkat. Zvažte také, jak aktivního psa si chcete pořídit. Některé psy je třeba brát na pravidelné dlouhé procházky, přiměřeně je zatěžovat a nechávat vyběhat. Koupě psa je vážné rozhodnutí, kterým se zavazujete starat třeba i 15-20 let o němého tvora.