Z chemického hlediska je Zeolit vodný roztok hlinitokřemičitanu vápníku, případně draslíku. Jde o velmi zajímavou strukturu nerostu, jejíž prostorové uspořádání jednotlivých atomů tvoří systém dutinek a kanálků. Tato síť malých, ale co do plochy rozsáhlých otvůrků, dokáže absorbovat pevné, kapalné, i tuhé látky.
židle u bazénu.jpg

Objev tohoto přírodního zázraku tedy znamenal převratný průlom ve filtračních technologiích. Někdy se mu také říká „zázračný lék třetího tisíciletí“, neboť jeho vysoká absorpční schopnost, výměna iontů, zpětná hydratace a odolnost vůči agresivním chemikáliím z něj vytvořila unikátní čisticí prvek v systémech vodovodního řadu. Ostatně, již staří Římané jej k těmto účelům využívali, a v Tradiční čínské medicíně byl znám již před osmi sty lety.
vnitřní bazén.jpg

Využití zázračného nerostu

V domácnosti – tam jde především o čistící materiál pro filtraci do akvárií, anebo podestýlku pro domácí mazlíčky (kočky, fretky, křečky, morčata atd.) Výborně pohlcuje pachy z mrazicích boxů a chladniček, filtruje zápach z uzavřených prostor, např. z restaurací a pivnic. V posledních letech je Zeolit doslova hitem ve filtraci venkovních a vnitřních bazénů. V bazénech navíc působí jako změkčovač vody, neutralizátor pH a pohlcovač amoniaku, dusičnanů a dusitanů. Ve své podstatě je to nejlevnější vodní přírodní filtrace.

Stavební průmysl – využití nachází v těsnících směsích u ekologických staveb, u cementových suspenzí jako antikorozní přípravek, a také bývá součástí izolačních hmot.
džus a kytka.jpg

Ekologie – naprosto ideální prostředek pro filtraci pitné vody, pro úpravu užitkových vod a odpadních vod. Jeho vlastností se využívá u absorpce těžkých kovů, radioaktivních prvků, formaldehydu, a také bakteriálního zápachu. Bude to sice znít tak trochu nevhodně, ovšem lidé by také měli vědět, že nás tento materiál provází i na poslední cestě. Přidává se totiž nebožtíkům do rakví kvůli pohlcování zápachu rozkládajícího se lidského těla.