Každý člověk bez výjimky si nechává za svoji práci od zaměstnavatele zaplatit. To dá rozum, protože práce slouží k tomu, aby se vydělalo na živobytí, a kdyby někdo svoji výplatu nedostával, vyšlo by nastejno, zda by pracoval nebo ne – protože by v obou případech nakonec umřel hlady.

Takže nás tedy zaměstnavatelé platí. Ovšem nikde není dáno, kolik peněz kdo z nás ke spokojenému životu potřebuje, a ani žádný ze zaměstnavatelů není povinen nám dávat tolik peněz, aby se tím naše potřeby plně uspokojily. Za každou práci se dává určitá dohodnutá mzda, a je na zaměstnanci, zda ji akceptuje a po jejím obdržení s takovými penězi vystačí.

drobné mince

A protože tedy není záruka, že všichni dostaneme tolik, kolik dokážeme utratit, je třeba vědět, kolik že to přesně dostaneme, abychom tomu přizpůsobili svůj způsob života, svá vydání. Případně abychom příliš mizerně honorovanou práci odmítli a pokusili se najít si něco jiného.

Ale víme vlastně, kolik peněz že to dostaneme? Obvykle vlastně ano i ne. Zaměstnavatel nám oznámí, kolik nám dá hrubého, jenže mnozí z nás z toho nejsou ani trochu moudří, protože nevědí, že je rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou, případně si takový rozdíl neumí spočítat. A to je potom ve výplatním termínu nejednou nepříjemné prozření!

turecké bankovky

A aby nedocházelo k podobným zklamáním, aby nikdo neočekával slíbenou hrubou mzdu na svém účtu, pomůže nám provést vypočet čisté mzdy kalkulackacistemzdy.cz. Díky tomuto internetovému nástroji snadno zjistíme, kolik že nám zbude z hrubé mzdy, již nám nabízí zaměstnavatel, až si vezme stát a zdravotní pojišťovna své.

Díky tomu, že si můžeme přepočítat hrubou mzdu na čistou, dokážeme včas zjistit, kolik že budeme brát, a pak odhadneme, zda z toho vyžijeme a jak. Nic nás tu nepřekvapí a nebudeme ronit hořké slzy, až se ukáže, že jsme se dřeli třeba za pár šupů.